We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Equip USB 3.0 to SATA Adapter
SKU
133471
- USB 3.0
- Support up to 5Gb transfer rate
- UASP Supported
- Support 2.5" SATA 1/2/3 HDD up to 2TB
- Support Win.7/8/10 & Mac OS 10.x or above
- Length: 50CM
Category: Interface Cards/Adapters
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 133471 |
| EAN | 4015867203927 |
| Manufacturer | Equip |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The equip® USB 3.0 to SATA Adapter takes advantage of the USB 3.0 port on the latest MacBook, Chromebook PixelTM or other laptop to get quick access to your external drive. This cable-style adapter lets you use the USB 3.0 port to connect your laptop directly to a 2.5” solid-state drive or hard drive, and access it through ultra-fast USB 3.0 speed. It’s fast and easy to connect to your SATA drives, with no additional accessories required.
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 0.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Performance | |
| UASP support | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Features | |
| UASP support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 9.5 mm |
| Height | 550 mm |
| Weight | 45 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 72 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 72 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable length | 0.5 m |
| Packaging content | |
| Package type | Box |