We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Biostar VA5815RQ82 graphics card AMD Radeon RX 580 8 GB GDDR5
SKU
VA5815RQ82
Login for pricing
In Stock:
0 available
AMD Radeon RX 580, 1274MHz, 8GB GDDR5, 256 bit, PCI Express 3.0, 1 x HDMI, 2 x DP, DirectX 12.0
Category: Graphics Cards
| SKU | VA5815RQ82 |
|---|---|
| EAN | 4712960687882 |
| Manufacturer | Biostar |
| Availability | Out of Stock |
- AMD Radeon RX580 2048SP GPU
- 8GB GDDR5, 256bit with 2048 Stream processors
- BIOSTAR Unique FPS dual-heatpipe cooler design
- 2 Display port / HDMI output support
- PCI Express 3.0 x16 bus interface
- Support Radeon Freesync Technology
- DirectX 12 and Vulkan Optimized
- AMD XConnect and HDR Ready
- 8GB GDDR5, 256bit with 2048 Stream processors
- BIOSTAR Unique FPS dual-heatpipe cooler design
- 2 Display port / HDMI output support
- PCI Express 3.0 x16 bus interface
- Support Radeon Freesync Technology
- DirectX 12 and Vulkan Optimized
- AMD XConnect and HDR Ready
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Processor frequency | 1274 MHz |
| Stream processors | 2048 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA | No |
| Graphics processor | Radeon RX 580 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 7 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express 3.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 7 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 7 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Weight & dimensions | |
| Height | 125 mm |
| Depth | 46 mm |
| Length | 224 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |