We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Equip USB Audio Adapter
SKU
245320
- Compatible with: Windows PC & MAC
- Piccolo, compatto e facile da trasportare
- Non necessita di alimentazione supplementare
Category: Audio Cards
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 245320 |
| EAN | 4015867221730 |
| Manufacturer | Equip |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This USB Audio adapter you can extend your computer with an extra sound card. The USB adapter is perfect to use in combination with Skype or other VoIP solutions because you can use the onboard sound card for main sound and the USB sound adapter as extra sound device for your headset and microphone.
| Audio | |
|---|---|
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | USB |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 85 g |
| Width | 22 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 12 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |