We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-ZE25PD2LU mobile device dock station Tablet/Smartphone Black
SKU
RAM-HOL-ZE25PD2LU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Power + Dual USB Locking Dock for Zebra ET6x
- Key-locking form-fit power + dual USB Type-A dock designed specifically for the Zebra ET60 & ET65 tablets; compatible with or without Zebra keyboard featuring unique 2-in-1 latch that secures the ET60/ET65 while allowing the keyboard to open and close freely
- Features patented 3-D FloatTM docking connector
- Add-on accessory compatible including RAM® Vent-TempTM, RAM® Temp-RightTM, RAM® NFC Extender, as well as two small device mounting areas on both the left and right side of the dock
- Cut out on the side of the dock gives access to the Zebra CAC reader with the ability to open and close the CAC reader door
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-HOL-ZE25PD2LU |
|---|---|
| EAN | 0793442017292 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
This key-locking power + Dual USB Type-A RAM® Dock for the Zebra ET60 & ET65 (RAM-HOL-ZE25PD2LU) features our patented 3-D Float™ docking connector. Charging capabilities are provided by a 5.5mm DC barrel pigtail connector and built-in pogo pin docking contacts for a seamless charging experience. A dual USB Type-A pigtail connector is provided for adding up to two peripherals. Special for this dock are new self-aligning docking pads that surround the pogo pins and conform to the tablet when seated in the dock to provide optimal contact, and prevent damage to the pins. Made for versatility out in the field, this dock supports the device with or without the attachable Zebra keyboard and features a unique 2-in-1 latch that both secures the tablet, and allows the keyboard to open and close independently. Additionally this dock is accessory-ready, compatible with the RAM® Vent-Temp™, RAM® Temp-Right™, RAM® NFC Extender, as well as two small device mounting areas on both the left and right sides of the dock. The ET6x is compatible with the Zebra hand strap and shoulder strap while docked in the RAM® dock. The cut out on the left side of the dock allows for easy access to the Zebra CAC reader with the ability to open and close the CAC reader door. Finish the solution by building your mount. These docks are RAM® Compatible™ equipped with 75mm VESA, or 4-hole AMPS patterns for adding a ball adapter. Take advantage of thousands of RAM® mounting components to configure the perfect ET60/ET65 solution. These thoughtfully designed features enable mobile workforces widely spread across industries including field/utility service, public safety, construction, and more.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet/Smartphone |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET60 & ET65 |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Data transfer rate | 0.012 Gbit/s |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | Pogo |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| Bluetooth | No |
| Power | |
| Power source type | DC |
| DC output current | 0.9 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 989 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Polybag |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Polybag |
| USB hub | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, CE, UKCA |