We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-HON12PU mobile device dock station Mobile computer Black
SKU
RAM-HOL-HON12PU
- Spring-loaded form-fit dock perfectly secures the Honeywell CT40/45/47 Handheld Computer; provides power through 1-meter long DC connector
- Compatible with the Honeywell hand strap accessory
- Compatible with RAM® 2-hole diamond bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
- Made of high-strength composites for durability and reliability in the most demanding environments
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-HOL-HON12PU |
|---|---|
| EAN | 0793442019234 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM® Powered Dock for Honeywell CT40/45/47 (RAM-HOL-HON12PU) is a spring-loaded, form-fit powered dock that allows workers to secure and charge their Honeywell device. Power to the device is delivered via a 1m long female 5.5mm DC barrel connector. This dock includes an integrated stylus holder that snaps your stylus into place while not in use and is designed to accommodate OEM accessories, such as the hand strap. The top cup of the holder features a cut-out, so workers can utilize the device's scanner while docked. This holder comes with optional inserts to support devices with or without the protective rubber boot. Complete your solution by adding a compatible RAM® two-hole AMPS pattern diamond base and double ball mount, allowing for a wide variety of mounting options (hardware included).
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Mobile computer |
| Brand compatibility | Honeywell |
| Compatibility | CT40/45/47 |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | Pogo Pin |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| DC-in jack | Yes |
| Bluetooth | No |
| Power | |
| Power source type | DC |
| DC input voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Width | 94 mm |
| Depth | 80.5 mm |
| Height | 199 mm |
| Weight | 326.6 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Poly Bag |
| Packaging content | |
| Cables included | DC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | DC |
| Package type | Poly Bag |
| Cable length | 1 m |
| USB hub | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, WEEE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |