We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCKL-U5CPU mobile device dock station Smartphone Black
SKU
RAM-GDS-DOCKL-U5CPU
- Quick-release dock featuring GDS® TechnologyTM uses an integrated pogo pin connector to provide high-speed charging
- Designed for devices enclosed in IntelliSkin® with Rear Pogo Pads
- USB Type-C female connector enables high-speed charging capabilities
- RAM® CompatibleTM; complete your solution with a diamond ball adapter, arm, and base of choice
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCKL-U5CPU |
|---|---|
| EAN | 0793442031786 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Uni-Conn™ Powered Locking USB-C Dock with Release Button (RAM-GDS-DOCKL-U5CPU) is a versatile quick-release docking solution for devices enclosed in an IntelliSkin® with rear pogo pads and includes a key lock for additional theft deterrence. Power is provided to the pogo pins integrated into the GDS® Uni-Conn™ adapter via the USB-C connector. It features an easy docking and undocking process; simply place the IntelliSkin®-wrapped device into the base of the dock and push it to snap into place. When undocking, a simple push of the release button frees the tablet. This dock features a 2-hole AMPS pattern, allowing it to be integrated into the RAM® ball and socket mounting system with a RAM® Diamond or Round Ball Base. The snap-in attachment method makes this dock ideal for rugged environments, including vehicles. The GDS® Uni-conn™ dock is backed by a 3-year warranty. One Dock to Connect Them All™ Always Protected. Always Connected.®
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Smartphone |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB Type-C |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| Bluetooth | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 60 W |
| DC output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Cable length | 0.8 m |
| USB hub | No |