We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCK-U4CP-CU mobile device dock station Smartphone Black
SKU
RAM-GDS-DOCK-U4CP-CU
- Snap-in dock featuring GDS® TechnologyTM uses an integrated pogo pin connector to provide high-speed charging
- Designed for devices wrapped in an IntelliSkin® protective sleeve with GDS® Uni-ConnTM Adapter installed
- USB Type-C Female connector provides high-speed charging and USB Type-C connects one peripheral device
- RAM® Mounts CompatibleTM
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCK-U4CP-CU |
|---|---|
| EAN | 0793442031175 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Uni-Conn™ Dock + Single USB-C with Release Button (RAM-GDS-DOCK-U4CP-CU) is a revolutionary universal docking platform. This quick-release solution securely holds your device in place. When docked, power is delivered via the pogo pin connection, enabled by the USB-C female connector. Integrate one peripheral device into your solution with the USB-C female connector. It features an easy docking and undocking process, simply place the IntelliSkin®-wrapped device into the base of the dock and push it to snap into place. When undocking, a simple push of a release button frees the tablet. The docking station requires the GDS® Uni-Conn™ adapter (RAM-GDS-U1U) to be installed on the intended IntelliSkin®-wrapped device. The GDS® Uni-conn™ dock is backed by a 3-year warranty. Always Protected. Always Connected.® One Dock to Connect Them All™.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Smartphone |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB Type-C |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| Bluetooth | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 15 W |
| DC output voltage | +12V |
| DC output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.215 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Cable length | 0.215 m |
| USB hub | No |