We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-DOCK-ZE25U mobile device dock station Tablet Black
SKU
RAM-DOCK-ZE25U
- Designed specifically for Zebra ET60, ET65, ET65W tablets; provides charging through an integrated pogo pin connection
- Features patented 3-D FloatTM docking connector
- Dock supports devices paired with ergonomic accessories, unless the 2-bay battery charger is installed
- Mounting area compatible with OEM 2-bay Zebra battery charger (not included)
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-DOCK-ZE25U |
|---|---|
| EAN | 0793442028878 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM® Desktop Dock for Zebra ET6x with USB & RJ45 Support (RAM-DOCK-ZE25U) features our patented 3-D Float™ docking connector. Easily dock the Zebra ET60 or ET65 tablet with an intuitive design that keeps all buttons accessible while guiding the device into perfect alignment for reliable power and data transfer through pogo pins. This Zebra desktop docking station includes two USB-C 2.0 ports and one USB-A port on the rear, allowing you to connect up to three input devices such as a keyboard, mouse, or barcode scanner. The integrated RJ45 Ethernet port provides a secure, high-speed network connection—ideal for real-time access, remote updates, and fleet-wide data management during device downtime. Built with space efficiency in mind, this Zebra ET60/ET65 dock features a mounting location designed specifically for the OEM 2-bay battery charger (sold separately), making it a versatile addition to any workstation. The dock also supports devices paired with ergonomic accessories, unless the 2-bay battery charger is installed, which limits available clearance.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET6x |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| DC-in jack | Yes |
| USB Power Delivery up to | 36 W |
| Bluetooth | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 304.8 mm |
| Depth | 145.3 mm |
| Height | 121.7 mm |
| Weight | 2.49 kg |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| USB hub | No |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, WEEE, Federal Communications Commission (FCC) |