We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts X-Grip Phone Mount with Torque Medium Rail Base
SKU
RAM-B-408-75-1-A-UN7
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car/Indoor,Motorcycle |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | RAM-B-408-75-1-A-UN7 |
| EAN | 0793442952432 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
We've paired a B-sized 1" rubber ball base that accommodates bars 3/4" - 1" in diameter with the dynamic X-Grip. Sizing inserts are included to provide a snug fit and offer additional protection for the rail. The mount utilizes nylon-insert locknuts to prevent loosening in high vibration environments. This low-profile mount is the perfect way to secure your personal electronics and small accessories in any high-vibration environment. The included X-Grip cradle has a clean and clever four leg design that sports great holding power without hiding your phone behind foam pads and plastic. The spring loaded X-Grip cradle expands and contracts, allowing for a perfect custom fit of your cell phone. The perfect complement to the modern sleek interior of today's vehicles, the RAM X-Grip is the cell phone cradle evolved. The X-Grip includes a device tether recommended for outdoor applications. The cradle is compatible with handheld devices that will fit the dimensions listed below. It is important to verify the dimensions of your handheld device with a case/sleeve/skin when determining the overall size.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clamp mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Foldable | No |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Apple iPhone 6s, Apple iPhone 7, Apple iPhone 8, Apple iPhone SE, Apple iPhone X, Apple iPhone Xs, Apple iPhone Xr, Blackberry DTEK 50, Blackberry DTEK 60, Blackberry KEYone, Garmin Approach G8, Garmin Edge 1030, Garmin Edge Explore 1000, Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2, Google Pixel 3, HTC U11, HTC U11 life, LG Aristo, LG Aristo 2, LG Exalt LTE, LG G5, LG G6, LG G6+, LG Grace LTE, LG K20, LG K20 Plus, LG K3 2017, LG K8 2017, LG Phoenix 3, LG Rebel 3 LTE, LG Risio 2, LG Tribute Dynasty, LG Tribute HD, LG Zone 4, Nokia 1, Nokia 5, Nokia 216, Samsung Galaxy A3, Samsung Galaxy A3 (2016), Samsung Galaxy A3 (2017), Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A5 (2016), Samsung Galaxy A5 (2017), Samsung Galaxy AMP 2, Samsung Galaxy E5, Samsung Galaxy J1, Samsung Galaxy J1 (2016), Samsung Galaxy J2, Samsung Galaxy J3 Prime, Samsung Galaxy J3 V, Samsung Galaxy J5 (2017), Samsung Galaxy J7 Perx, Samsung Galaxy J7 Prime, Samsung Galaxy J7 Prime 2, Samsung Galaxy Note Fan Edition, Samsung Galaxy S7 Active, Sony Xperia XZ2, Sony Xperia XZs, Sony Xperia Z3, Sony Xperia Z3+, Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Compact |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor, Motorcycle |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite, Stainless steel |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 4.7 cm |
| Maximum device width | 8.2 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Minimum device height | 5.7 cm |
| Maximum device height | 10.8 cm |
| Remotely operated | No |
| Built-in heater | No |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Apple iPhone 6s, Apple iPhone 7, Apple iPhone 8, Apple iPhone SE, Apple iPhone X, Apple iPhone Xs, Apple iPhone Xr, Blackberry DTEK 50, Blackberry DTEK 60, Blackberry KEYone, Garmin Approach G8, Garmin Edge 1030, Garmin Edge Explore 1000, Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2, Google Pixel 3, HTC U11, HTC U11 life, LG Aristo, LG Aristo 2, LG Exalt LTE, LG G5, LG G6, LG G6+, LG Grace LTE, LG K20, LG K20 Plus, LG K3 2017, LG K8 2017, LG Phoenix 3, LG Rebel 3 LTE, LG Risio 2, LG Tribute Dynasty, LG Tribute HD, LG Zone 4, Nokia 1, Nokia 5, Nokia 216, Samsung Galaxy A3, Samsung Galaxy A3 (2016), Samsung Galaxy A3 (2017), Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A5 (2016), Samsung Galaxy A5 (2017), Samsung Galaxy AMP 2, Samsung Galaxy E5, Samsung Galaxy J1, Samsung Galaxy J1 (2016), Samsung Galaxy J2, Samsung Galaxy J3 Prime, Samsung Galaxy J3 V, Samsung Galaxy J5 (2017), Samsung Galaxy J7 Perx, Samsung Galaxy J7 Prime, Samsung Galaxy J7 Prime 2, Samsung Galaxy Note Fan Edition, Samsung Galaxy S7 Active, Sony Xperia XZ2, Sony Xperia XZs, Sony Xperia Z3, Sony Xperia Z3+, Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Compact |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor, Motorcycle |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Composite, Stainless steel |
| Minimum device width | 4.7 cm |
| Maximum device width | 8.2 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Minimum device height | 5.7 cm |
| Maximum device height | 10.8 cm |
| Remotely operated | No |
| Built-in heater | No |
| Built-in charger | No |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Adjustable width | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Minimum device width | 4.7 cm |
| Maximum device width | 8.2 cm |
| Maximum device depth | 2.2 cm |
| Minimum device height | 5.7 cm |
| Maximum device height | 10.8 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Built-in charger | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Remotely operated | No |