We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts X-Grip Phone Mount with Bow-Cam Base
SKU
RAP-B-379-312437-UN7
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Outdoor |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | RAP-B-379-312437-UN7 |
| EAN | 0793442007064 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
Easily attach your phone to your bow with the RAM Bow-Cam. The included RAM Tough-Ball with a male threaded post connects to your bow's stabilizer port, allowing the standard length arm and RAM X-Grip phone cradle to be adjusted to the perfect angle. RAM double ball and socket mounts feature vibration dampening, so your camera achieves a stable shot from your bow. The RAM Bow-Cam mount is also available for action cameras. Compatible with any Hoyt, Matthews, Bear, PSE or Diamond bow. The RAM X-Grip includes a device tether recommended for outdoor applications. The cradle is compatible with handheld devices that will fit the dimensions listed below. It is important to verify the dimensions of your handheld device with a case/sleeve/skin when determining the overall size.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | X-Grip |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Outdoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite, Steel |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Minimum device height | 10.8 cm |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Outdoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite, Steel |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Minimum device height | 10.8 cm |
| System requirements | |
|---|---|
| Adjustable width | Yes |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Minimum device height | 10.8 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |