We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Tab-Tite Tablet Holder with RAM-A-CAN II Cup Holder Mount
SKU
RAP-299-3-B-102-TAB8
Login for pricing
In Stock:
0 available
RAM Tab-Tite Tablet Holder with RAM-A-CAN II Cup Holder Mount
- Compatible with any vehicle cup holder with an inside diameter range of 2.57" to 3.5"
- Support cups contain open slots to accommodate for tablets of various sizes
- Back plate can support various size support cups
- Spring loaded tension provides secure support for your tablet
- Spring loaded cradle allows for quick release of your tablet
- High strength materials maximize longevity of cradle
- Full access to all ports
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car,Universal |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | RAP-299-3-B-102-TAB8 |
| EAN | 0793442941719 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The RAP-299-3-B-102-TAB8 consists of the RAM-A-CAN II cup holder base, double socket arm, round base adapter and Tab-Tite universal clamping cradle. The cup holder mount includes a 6" flex mounting feature. A durable composite shell construction and soft fins that can be trimmed to fit makes the cup holder mount one of the most portable and versatile "Go Anywhere" products offered. The mount is designed with a RAM 1" diameter patented rubber ball and socket system that has adjustment points at both ends of the double socket arm; this allowing for almost infinite adjustment and perfect viewing angles. The included Tab-Tite cradle includes a spring loaded back plate and custom support cups for 10" screen tablets WITH heavy duty cases. The spring loaded design makes it easy to load and unload your tablet, along with keeping it secure while on the go. Interchangeable cup ends are designed to optimize the functionality of your tablet, allowing access to audio jacks, usb, power, and other ports, your tablet can be used just as it was intended. Compatible with any vehicle cup holder with an inside diameter range of 2.57" to 3.5".
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Apple iPad Pro 9.7 (1st Generation) with Case Vehicle cup holder with an inside diameter range of 2.57" to 3.5" |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car, Universal |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum device width | 21.1 cm |
| Maximum device depth | 2.84 cm |
| Maximum device height | 26.7 cm |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Apple iPad Pro 9.7 (1st Generation) with Case Vehicle cup holder with an inside diameter range of 2.57" to 3.5" |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car, Universal |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Maximum device width | 21.1 cm |
| Maximum device depth | 2.84 cm |
| Maximum device height | 26.7 cm |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| System requirements | |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum device width | 21.1 cm |
| Maximum device depth | 2.84 cm |
| Maximum device height | 26.7 cm |