We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 712111 holder Active holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
712111
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | 712111 |
| EAN | 7320287121117 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
With 3-point hold and hidden charging pins. With tilt swivel.
Extra robust holder, designed to withstand rough working conditions in everyday professional use. Customized holder with a very secure hold and unimpaired charging thanks to the 3-point hold feature. Soft connection to the charging pins which are hidden for protection from frequent wear and breakage. Easy insert/removal of the device in the holder. Discreet design. With cig-plug cable.
The easy-switching system enables you to upgrade the holder only, and keep the installed cables. It saves you a lot of time! When upgrading to a new device, you do not longer need to make a full installation. Same goes for maintenance in case of warranty or damage. You simply disconnect the holder from the charging cable via the Molex 6-pin quick connector, and then connect the new holder. The switch is done in a few seconds.
Extra robust holder, designed to withstand rough working conditions in everyday professional use. Customized holder with a very secure hold and unimpaired charging thanks to the 3-point hold feature. Soft connection to the charging pins which are hidden for protection from frequent wear and breakage. Easy insert/removal of the device in the holder. Discreet design. With cig-plug cable.
The easy-switching system enables you to upgrade the holder only, and keep the installed cables. It saves you a lot of time! When upgrading to a new device, you do not longer need to make a full installation. Same goes for maintenance in case of warranty or damage. You simply disconnect the holder from the charging cable via the Molex 6-pin quick connector, and then connect the new holder. The switch is done in a few seconds.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Car vent mount |
| Orientation | Vertical |
| Foldable | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Sonim XP8 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | ABS |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 17° |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Sonim XP8 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | ABS |
| Tilt angle range | 0 - 17° |
| Built-in charger | Yes |
| Swivel angle | 360° |
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | Cigar lighter |
| Built-in charger | Yes |
| Wireless charging | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 53 mm |
| Height | 173 mm |
| Weight | 267 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |