We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 712110 holder Active holder Mobile computer Black
SKU
712110
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car/Indoor |
| Mobile device type | Mobile computer |
| SKU | 712110 |
| EAN | 7320287121100 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
With swiveling top support for an extra firm installation. With tilt swivel. 2.5A charger. 12/24 Volt.
The choice for you who want to have you PDA firmly in place, properly attached and still within easy reach. The holder has a strong, robust design to withstand rough handling in professional use. The swiveling top part keeps your device extra securely in place in the holder, it "locks" the device in the holder so that it can not shake the least. It is easy to place the PDA in the holder, and to take it with you when leaving the vehicle. The charging device is automatically connected when you put the device in the holder. Connects to the vehicle's cigarette lighter socket, 12/24 Volt.
The holder is equipped with a tilt swivel so you can easily adjust the angle for good viewing. Attach onto a ProClip Mounting Platform or a Pedestal Mount.
Charging specification:
Charging specifications:
- Input voltage: DC/11-30V
- Charging voltage: DC/16V
- Output current(Typ): 2.5A
- Input & output protection: Input polarity reversal/Output over voltage/Output over current/Output short protection
- LED charging indicator: Power input indicator(Green), Ovp/Ocp/Output short(Red)
- Operating temperature: 0°C ~ +40°C
- Storage temperature: -20°C ~ +80°C
The choice for you who want to have you PDA firmly in place, properly attached and still within easy reach. The holder has a strong, robust design to withstand rough handling in professional use. The swiveling top part keeps your device extra securely in place in the holder, it "locks" the device in the holder so that it can not shake the least. It is easy to place the PDA in the holder, and to take it with you when leaving the vehicle. The charging device is automatically connected when you put the device in the holder. Connects to the vehicle's cigarette lighter socket, 12/24 Volt.
The holder is equipped with a tilt swivel so you can easily adjust the angle for good viewing. Attach onto a ProClip Mounting Platform or a Pedestal Mount.
Charging specification:
Charging specifications:
- Input voltage: DC/11-30V
- Charging voltage: DC/16V
- Output current(Typ): 2.5A
- Input & output protection: Input polarity reversal/Output over voltage/Output over current/Output short protection
- LED charging indicator: Power input indicator(Green), Ovp/Ocp/Output short(Red)
- Operating temperature: 0°C ~ +40°C
- Storage temperature: -20°C ~ +80°C
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clip mount |
| Orientation | Vertical |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile computer |
| Compatibility | Item no 712110 fits: Panasonic FZ-X1 (For all countries) |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile computer |
| Compatibility | Item no 712110 fits: Panasonic FZ-X1 (For all countries) |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Built-in charger | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | DC |
| DC voltage range | 11 - 30 V |
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 192 mm |
| Weight | 450 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |