We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 712109 holder Active holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
712109
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | 712109 |
| EAN | 7320287121094 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
With tilt swivel. 2.5A charger. 12/24 Volt.
Always keep your battery fully charged with this active holder with cig-plug cable. The holder is equipped with a tilt swivel so you can easily adjust the angle of your device for better viewing. Tilts 17° and swivels 360°. Made of high grade ABS/Acetal plastic. AMPS holes. Color: black. Made in Sweden. Attach onto a ProClip Mounting Platform or a Pedestal Mount.
Always keep your battery fully charged with this active holder with cig-plug cable. The holder is equipped with a tilt swivel so you can easily adjust the angle of your device for better viewing. Tilts 17° and swivels 360°. Made of high grade ABS/Acetal plastic. AMPS holes. Color: black. Made in Sweden. Attach onto a ProClip Mounting Platform or a Pedestal Mount.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Car vent mount |
| Orientation | Vertical |
| Foldable | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Panasonic FZ-X1 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 17° |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Panasonic FZ-X1 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Tilt angle range | 0 - 17° |
| Built-in charger | Yes |
| Swivel angle | 360° |
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | Cigar lighter |
| DC voltage range | 11 - 30 V |
| Built-in charger | Yes |
| Wireless charging | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 316 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |