We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 712108 holder Active holder Mobile computer Black
SKU
712108
Login for pricing
In Stock:
0 available
Active holder with cig-plug, With swiveling top support for an extra firm installation, 12/24 Volt
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile computer |
| SKU | 712108 |
| EAN | 7320287121087 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
The choice for you who want to have you PDA firmly in place, properly attached and still within easy reach. The holder has a strong, robust design to withstand rough handling in professional use. The swiveling top part keeps your device extra securely in place in the holder, it "locks" the device in the holder so that it can not shake the least. It is easy to place the PDA in the holder, and to take it with you when leaving the vehicle. The holder is equipped with a tilt swivel so you can easily adjust the angle for good viewing. Attach onto a ProClip Mounting Platform or a Pedestal Mount. The charging device is automatically connected when you put the device in the holder. Connects to the vehicle's cigarette lighter socket, 12/24 Volt.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Mobile computer |
| Compatibility | Panasonic FZ-N1 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Mobile computer |
| Compatibility | Panasonic FZ-N1 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Built-in charger | Yes |
| Power | |
| Power source type | Cigar lighter |
| Output voltage | 16 V |
| DC voltage range | 12/24 V |
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 360 g |