We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 712106 holder Active holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
712106
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | 712106 |
| EAN | 7320287121063 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
The choice for you who want to have you PDA firmly in place, properly attached and still within easy reach. The holder has a strong, robust design to withstand rough handling in professional use. The swiveling top part keeps your device extra securely in place in the holder, it "locks" the device in the holder so that it can not shake the least. It is easy to place the PDA in the holder, and to take it with you when leaving the vehicle. The holder is equipped with a tilt swivel so you can easily adjust the angle for good viewing. Attach onto a ProClip Mounting Platform or a Pedestal Mount. The charging device is automatically connected when you put the device in the holder. Connects to the vehicle's cigarette lighter socket, 12/24 Volt.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Orientation | Horizontal |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Panasonic FZ-T1 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Panasonic FZ-T1 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Built-in charger | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | Cigar lighter |
| DC voltage range | 12/24 V |
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 76 mm |
| Weight | 418 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |