We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 712103 holder Active holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
712103
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | 712103 |
| EAN | 7320287121032 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
With tilt swivel and USB Host.
The active holder charges your battery when it is in the holder. The charging device connects to the unit automatically when you put the unit in the holder. The holder is attached onto a tilt swivel and can be adjusted in order to avoid light reflection. Connects to the vehicle's cigarette lighter socket, 12/24 Volt. Attach onto a ProClip Mounting Platform.
The easy-switching system enables you to upgrade the holder only, and keep the installed cables. It saves you a lot of time! When upgrading to a new device, you do not longer need to make a full installation. Same goes for maintenance in case of warranty or damage. You simply disconnect the holder from the charging cable via the Molex 6-pin quick connector, and then connect the new holder. The switch is done in a few seconds.
The active holder charges your battery when it is in the holder. The charging device connects to the unit automatically when you put the unit in the holder. The holder is attached onto a tilt swivel and can be adjusted in order to avoid light reflection. Connects to the vehicle's cigarette lighter socket, 12/24 Volt. Attach onto a ProClip Mounting Platform.
The easy-switching system enables you to upgrade the holder only, and keep the installed cables. It saves you a lot of time! When upgrading to a new device, you do not longer need to make a full installation. Same goes for maintenance in case of warranty or damage. You simply disconnect the holder from the charging cable via the Molex 6-pin quick connector, and then connect the new holder. The switch is done in a few seconds.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Car vent mount |
| Orientation | Vertical |
| Foldable | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Panasonic FZ-T1 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Panasonic FZ-T1 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Built-in charger | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | Cigar lighter |
| DC voltage range | 12 - 24 V |
| Built-in charger | Yes |
| Wireless charging | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 119 mm |
| Weight | 261 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |