We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brodit 216236 holder Active holder Mobile computer Black
SKU
216236
Login for pricing
In Stock:
0 available
Active holder with cig-plug, with tilt swivel, 3A charging, 12/24V
Category: Holders
| SKU | 216236 |
|---|---|
| EAN | 7320282162368 |
| Manufacturer | Brodit |
| Availability | Out of Stock |
The active holder charges your battery when it is in the holder. The charging device connects to the unit automatically when you put the unit in the holder. The holder is attached onto a tilt swivel and can be adjusted in order to avoid light reflection. Connects to the vehicle's cigarette lighter socket, 12/24 Volt. The easy-switching system enables you to upgrade the holder only, and keep the installed cables. It saves you a lot of time! When upgrading to a new device, you do not longer need to make a full installation. Same goes for maintenance in case of warranty or damage. You simply disconnect the holder from the charging cable via the Molex 6-pin quick connector, and then connect the new holder. The switch is done in a few seconds.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Mobile computer |
| Compatibility | Zebra TC70 Zebra TC72 Zebra TC75 Zebra TC77 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | ABS, Acetal |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | 0 - 17° |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Mobile computer |
| Compatibility | Zebra TC70 Zebra TC72 Zebra TC75 Zebra TC77 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | ABS, Acetal |
| Tilt angle range | 0 - 17° |
| Built-in charger | Yes |
| Swivel angle | 360° |
| Power | |
| Power source type | Cigar lighter |
| Output voltage | 4.6 - 5.3 V |
| DC voltage range | 12/24 V |
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88 mm |
| Depth | 77 mm |
| Height | 153 mm |
| Weight | 230 g |