We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Satechi OntheGo USB Type-C 5000 Mbit/s Black
SKU
ST-POTG7C
Login for pricing
In Stock:
0 available
100 W, 4K@60Hz, HDMI, 1Gb Ethernet, SD, microSD, USB-A, 64.8 x 64.8 x 26.7 mm
- 7-in-1 USB-C hub expands power, display, storage, and connectivity
- Delivers up to 100W input and 80W pass-through charging
- Supports 4K/60Hz HDMI, 1Gb Ethernet, SD, microSD, and dual USB-A
- Coiled cable with magnetic mount keeps setups clean and portable
Category: Interface Hubs
| SKU | ST-POTG7C |
|---|---|
| Manufacturer | Satechi |
| Availability | Out of Stock |
NEXT GEN INNOVATION
OntheGo™ 7-in-1 Multiport Adapter
Seven Essential Ports.
One Hub that fits in your pocket.
Snap It Into Place.
Attach directly to compatible MagSafe iPhones, or use the included 3M Adhesive Ring.
Next-Gen Technology
One Hub. Every Connection You Need.
Pocket Sized Portability
At 2.6 × 2.6 × 1.0 in and just 2.40 oz to take anywhere with you.
Travel Essentials
Your OntheGo™ Travel-Proof Toolkit
OntheGo™ 7-in-1 Multiport Adapter
Seven Essential Ports.
One Hub that fits in your pocket.
Snap It Into Place.
Attach directly to compatible MagSafe iPhones, or use the included 3M Adhesive Ring.
Next-Gen Technology
One Hub. Every Connection You Need.
Pocket Sized Portability
At 2.6 × 2.6 × 1.0 in and just 2.40 oz to take anywhere with you.
Travel Essentials
Your OntheGo™ Travel-Proof Toolkit
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hub interfaces | HDMI, RJ-45, USB Type-C, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, DisplayPort |
| Ports quantity | 7 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Host interface | USB Type-C |
| Network | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100,10 Mbit/s |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 68.1 g |
| Width | 64.8 mm |
| Depth | 64.8 mm |
| Height | 26.7 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |