We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ICY BOX IB-HUB1701-C3 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B 5000 Mbit/s Anthracite
SKU
IB-HUB1701-C3
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB 3.2 (Gen 1) Type-B, 7x USB 3.2 (Gen 1) Type-A, 5 Gbps, DC, 209 g
- ROBUSTLY CONSTRUCTED: A special aluminium alloy makes this ICY BOX USB hub particularly high-quality, robust and shock-resistant. This means it is well protected against external damage even in harsh environments
- ENERGY EFFICIENT: Each individual USB port has its own on/off switch to disconnect peripheral devices. This way, no more power is consumed than absolutely necessary
- HIGH SPEED: The USB 3.0 ports support a data transfer rate of up to 5 Gbps. This means that files of any kind are transferred to other devices quickly and stably
- CHARGING FUNCTION: All USB ports support the BC 1.2 charging specification (charging strength up to 5V/2.1A) through the included power supply unit. This means that mobile devices can be charged even without a host computer
- PLUG & PLAY: Due to the independent device setup of the operating system, no driver is necessary. The hub only needs to be connected to the computer and peripheral devices can be connected
Category: Interface Hubs
| Ports quantity | 7 |
|---|---|
| SKU | IB-HUB1701-C3 |
| EAN | 5715063764664 |
| Manufacturer | ICY BOX |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Save sevenfold
All ports can be switched on and off individually by switch during operation without affecting the function of the other ports. This can save a considerable amount of energy in the long run.
Sevenfold power
The IB-HUB1701-C3 not only offers 7 additional USB Type-A ports for connecting various devices and
external hard drives, for example, it also provides the BC 1.2 charging standard via each individual port. This means that small mobile devices can also be charged.
A becomes C
With the practical new 1-metre USB cable, you can now also dock with computers that only have a USB Type-C® interface. The small USB Type-A to Type-C® adapter on the cable makes it possible and expands your possibilities.
All ports can be switched on and off individually by switch during operation without affecting the function of the other ports. This can save a considerable amount of energy in the long run.
Sevenfold power
The IB-HUB1701-C3 not only offers 7 additional USB Type-A ports for connecting various devices and
external hard drives, for example, it also provides the BC 1.2 charging standard via each individual port. This means that small mobile devices can also be charged.
A becomes C
With the practical new 1-metre USB cable, you can now also dock with computers that only have a USB Type-C® interface. The small USB Type-A to Type-C® adapter on the cable makes it possible and expands your possibilities.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| DC-in jack | Yes |
| Ports quantity | 7 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Anthracite |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Aluminium |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Input current | 1.5 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply type | AC |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Anthracite |
| Country of origin | China |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 209 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 194 mm |
| Height | 21 mm |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 670 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 670 g |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B |
| AC adapter included | Yes |
| Interface adapters included | USB Type-C male - USB Type-A female |
| Design | |
| Country of origin | China |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Anthracite |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 240 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 235 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.7 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |