We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES623007 interface hub USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C 5000 Mbit/s Aluminium
SKU
ES623007
- One of the USB 3.0 port supports BC1.2, max output 7.5W (5V/1.5A)
- USB 3.0 super speed (5Gbps) transmission (USB 2.0 compatible)
- USB-C PD Charging up to 60W (20V/3A)
Category: Interface Hubs
| SKU | ES623007 |
|---|---|
| EAN | 5715328171015 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
Add 4 x USB3.0 ports to your laptop, desktop or tablet USB-C connection. The USB-C female port can charge the host computer and supply power for the adapter at the same time. This is a USB-C to USB 3.0 four ports hub with a USB-C charging port.It works with both Macbooks, iPads and other USB-C supported devices.
Input:
USB-C Male x 1 / USB-C Female x 1
Output:
USB 3.0 Female x 4
Input:
USB-C Male x 1 / USB-C Female x 1
Output:
USB 3.0 Female x 4
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 5 |
| Cable length | 0.15 m |
| Features | |
| Surge protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Cable length | 0.15 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Overcurrent protection | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Compatible products | Macbooks, Laptops and other USB-C equipped devices, no driver needed |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Housing material | Aluminium |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB charging port | Yes |
| USB powered | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Overload protection | Yes |
| Overcurrent protection | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 67 g |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 84 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 84 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Surge protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Overcurrent protection | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Compatible products | Macbooks, Laptops and other USB-C equipped devices, no driver needed |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Design | |
| Product colour | Aluminium |
| Cable length | 0.15 m |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| Overload protection | Yes |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES623007 interface hub USB 3.2...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 4 Port Black USB 2.0 Hub
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Portable 4 Port SuperSpee...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 4 Port Portable SuperSpee...
Login for pricing
|
Bestseller
TP-Link UH400 interface hub USB 3.2 Ge...
Login for pricing
|
Sandberg USB-C to 3xUSB 3.0 Hub + PD
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES623007
|
ST4202USBGB
|
ST4300MINU3W
|
ST4300PBU3
|
UH400
|
136-03
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
TP-LINK
|
Sandberg
|
| Ports quantity |
5
|
4
|
4
|
4
|
4
|
3
|





