We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CLUB3D USB Type-C 4-port 10G Data hub with PD3.0 Charging
SKU
CSV-1548
Category: Interface Hubs
| SKU | CSV-1548 |
|---|---|
| EAN | 8719214472962 |
| Manufacturer | CLUB3D |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Club 3D CSV-1548 USB-C® 4-port 10G Data hub with PD3.0 Charging, the compact and comprehensive super fast data hub allows you virtually to connect all data transfer peripherals, including phones/tablets. The hub is compatible with both new USB peripherals as well as downwards compatible to legacy USB devices, max data tranfer rate up to 10Gbps(1280MB/s). Extended connection for existing devices, such as a hard drive, SSD, USB flash,mouse, keyboard and/or printer. The Hub also supports Power Delivery 3.0 charging on 1 port.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Plastic packaging weight | 1 g |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Harmonized System (HS) code | 8473 3020 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 10 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 182 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 89 g |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 182 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 89 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging composition | |
| Plastic packaging weight | 1 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 22 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8473 3020 |