We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Akasa AK-CBUB64-30BK interface hub 480 Mbit/s Multicolour
SKU
AK-CBUB64-30BK
- Expand internal USB connectivity
- Improve cable management within your system
- Convenient and easy installation
- Discretely compact
Category: Interface Hubs
| SKU | AK-CBUB64-30BK |
|---|---|
| EAN | 4710679551647 |
| Manufacturer | Akasa |
| Availability | Out of Stock |
Easily expand a single USB 2.0 9-pin header into four USB 2.0 9-pin headers.
Internal 1-to-4 USB 2.0 Splitter Hub Cable
Expand Internal USB Connectivity
Easily expand connectivity from one internal USB 2.0 9-pin female connector into four internal USB 2.0 9-pin female connectors.
Improved Cable
Management30cm splitter cable allows for a number of cable routing choices ensuring best cable management and reduced cable clutter in your system.
Easy Installation
Adhesive tape attachment offers easy installation allowing header to be fixed anywhere in system.
Discreetly Compact
Compact size ensures the hub can fit in many locations whilst being inconspicuous for a neat looking build.
Internal 1-to-4 USB 2.0 Splitter Hub Cable
Expand Internal USB Connectivity
Easily expand connectivity from one internal USB 2.0 9-pin female connector into four internal USB 2.0 9-pin female connectors.
Improved Cable
Management30cm splitter cable allows for a number of cable routing choices ensuring best cable management and reduced cable clutter in your system.
Easy Installation
Adhesive tape attachment offers easy installation allowing header to be fixed anywhere in system.
Discreetly Compact
Compact size ensures the hub can fit in many locations whilst being inconspicuous for a neat looking build.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Multicolour |
| Cable type | Round cable |
| Cable length | 0.3 m |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 0.3 m |
| Power | |
| Input current | 0.5 A |
| Input voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Product colour | Multicolour |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 14 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Multicolour |
| Cable length | 0.3 m |
| Other features | |
| Cable type | Round cable |