We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Avocent ACS 8016SDC RS-232
SKU
ACS8016SDC-400
Category: Console Servers
| SKU | ACS8016SDC-400 |
|---|---|
| EAN | 0636430078953 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Avocent |
| PDF URLs |
View PDF |
The Vertiv™ Avocent® ACS 8000 Serial Consoles deliver secure in-band and out-of-band visibility and control to downstream equipment in enterprise data centers, as well as cloud and colocation facilities. Now with cellular capabilities, the system provides flexibility to access devices when wired networks are down (failover) or unavailable at the location.
| Technical details | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Event logging | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 8 |
| Serial ports quantity | 16 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Console port | RS-232 |
| Software | |
| Operating system installed | Embedded LINUX |
| Memory | |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 438.2 x 241.3 x 44.5 mm |
| Power | |
| Power consumption (max) | 33 W |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| DC input voltage | 48 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Certificates | |
| Certification | FCC Class A UL (USA) CE Class A (EU) cUL (Canada) ICES-003 (Canada) EN-60950 (EU) VCCI (Japan) CB RCM (Australia) Customs Union (CU) KCC (Korea) |