We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Satechi ST-E2230M storage drive enclosure SSD enclosure Grey M.2
SKU
ST-E2230M
- Optimized for 2230 NVMe SSDs with up to 10Gbps transfer speeds
- USB-C Gen 2 technology outperforms traditional SATA storage
- Tool-free, interchangeable design allows quick SSD swaps
- Compact enclosure with included lanyard cable for portable use
Category: Storage Drive Enclosures
| SKU | ST-E2230M |
|---|---|
| EAN | 0810086361359 |
| Manufacturer | Satechi |
| Availability | Out of Stock |
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | M.2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| Supported storage drive lengths | 30 mm |
| NVMe | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.2 m |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Design | |
| Product type | SSD enclosure |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.2 m |
| Performance | |
|---|---|
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Power | |
| Power source type | USB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 35 g |
| Width | 30 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 13 mm |
| Cable length | 0.2 m |