LC-Power LC-25U3-C4 storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black 2.5" USB powered
SKU
LC-25U3-C4
Login for pricing
In Stock:
0 available
USB-C 3.2 Gen. 1x1, 2.5" HDD/SSD, SATA I/II/III, 5 Gb/s, Aluminum/Plastic, Black, 14 x 78 x 125 mm, 109g
- USB-C port
- USB 3.2 Gen 1x1
- for a 2.5" SATA HDD/SSD
- aluminium alloy
- tool-free assembling
- UASP support
- LED indicator
- Plug'n'Play
Category: Storage Drive Enclosures
| SKU | LC-25U3-C4 |
|---|---|
| EAN | 4262443280982 |
| Manufacturer | LC-Power |
| Availability | Out of Stock |
High-quality aluminum housing
Protection and cooling for your HDD/SSD
Fast data transmission
USB-C & superspeed with up to 5 Gb/s
Fast data transmission
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | 2.5" |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Aluminium, Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| USB powered | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Design | |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| USB powered | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Packaging data | |
| Package weight | 182 g |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 40 mm |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 109 g |
| Width | 78 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 14 mm |
| Package weight | 182 g |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 40 mm |