We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Triton RCA-12-A69-CAX-A1 rack cabinet 12U Freestanding rack White
SKU
RCA-12-A69-CAX-A1
Category: Rack Cabinets
| SKU | RCA-12-A69-CAX-A1 |
|---|---|
| EAN | 8595105041628 |
| Manufacturer | Triton |
| Availability | Out of Stock |
RCA represents one of the non-standard data cabinet solutions. Its` construction is right from the beginning designed to concentrate an office network infrastructure under one of the office tables
Cabinet has a robust welded construction. High quality processing and the up-to-date technology ensure a perfect look of the cabinet.
Cabinet door is glass standardly but it can be steel or perforated as required.
The hinge system enables almost 180° wide opening of the door. Doors can be easily removed.
CASTORS:
This type of cabinet is installed on castors (included in the supply). Two of them are with a brake.
ADJUSTABLE VERTICAL RAILS:
Two pairs of freely adjustable vertical 19“ rails are supplied with a pair of middle rails on the cabinet types with 900 and 1000 mm depths.
BREAKOUT-TYPE BLANKING PANELS:
Cable openings covered with breakout-type blanking panels are located in the bottom and rear part of the cabinet. Use a plastic frame and a blanking panel with a brush, that are parts of the cabinet supply, to seal the opening against dust
Cabinet has a robust welded construction. High quality processing and the up-to-date technology ensure a perfect look of the cabinet.
Cabinet door is glass standardly but it can be steel or perforated as required.
The hinge system enables almost 180° wide opening of the door. Doors can be easily removed.
CASTORS:
This type of cabinet is installed on castors (included in the supply). Two of them are with a brake.
ADJUSTABLE VERTICAL RAILS:
Two pairs of freely adjustable vertical 19“ rails are supplied with a pair of middle rails on the cabinet types with 900 and 1000 mm depths.
BREAKOUT-TYPE BLANKING PANELS:
Cable openings covered with breakout-type blanking panels are located in the bottom and rear part of the cabinet. Use a plastic frame and a blanking panel with a brush, that are parts of the cabinet supply, to seal the opening against dust
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 12U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 20000 kg |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 43.4 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 20000 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 900 x 620 mm |
| Rack capacity | 12U |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 900 x 620 mm |