We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Triton RBA-04-AS6-CAX-A1 rack cabinet 4U Wall mounted rack White
SKU
RBA-04-AS6-CAX-A1
Category: Rack Cabinets
| SKU | RBA-04-AS6-CAX-A1 |
|---|---|
| EAN | 8595105047859 |
| Manufacturer | Triton |
| Availability | Out of Stock |
The fully welded wall-mounted cabinet is a classic for medium size installations. It is well-proven by thousands of successful installations. High quality processing ensures an excellent look and a high utility value.
Cabinet has a robust welded construction. High quality processing and the up-to-date technology ensure a perfect look of the cabinet.
The cabinet door is glass standardly but it can be steel or perforated as required.
The hinge system enables almost 180° wide opening of the door. Doors can be easily removed.
ADJUSTABLE VERTICAL RAILS:
One pair of vertical 19“ rails is freely adjustable in any depth of the cabinet. This simplifies mounting of the device and organisation of connecting cables.
BREAKOUT-TYPE BLANKING PANELS:
Cable openings covered with breakout-type blanking panels are ready in the top, bottom and rear part of the cabinet. Use a plastic frame and a blanking panel with a brush, that are parts of the cabinet supply, to seal the cabinet opening against dust penetration.
Cabinet has a robust welded construction. High quality processing and the up-to-date technology ensure a perfect look of the cabinet.
The cabinet door is glass standardly but it can be steel or perforated as required.
The hinge system enables almost 180° wide opening of the door. Doors can be easily removed.
ADJUSTABLE VERTICAL RAILS:
One pair of vertical 19“ rails is freely adjustable in any depth of the cabinet. This simplifies mounting of the device and organisation of connecting cables.
BREAKOUT-TYPE BLANKING PANELS:
Cable openings covered with breakout-type blanking panels are ready in the top, bottom and rear part of the cabinet. Use a plastic frame and a blanking panel with a brush, that are parts of the cabinet supply, to seal the cabinet opening against dust penetration.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 4U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 30000 kg |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16.3 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 30000 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 595 x 280 mm |
| Rack capacity | 4U |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 595 x 280 mm |