We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite SR4POST1224 45U SmartRack 4-Post Open Frame Rack - Threaded 12-24 Mounting Holes
SKU
SR4POST1224
Login for pricing
In Stock:
0 available
45U SmartRack 4-Post Open Frame Rack - Threaded 12-24 Mounting Holes
- 45U 4-post open frame rack
- Black steel with threaded (12-24) mounted holes
- Toolless button holes to accept PDUs or cable managers
Category: Rack Cabinets
| SKU | SR4POST1224 |
|---|---|
| EAN | 0097363314479 |
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Availability | Out of Stock |
This 45U 4-Post Open Frame Rack with Threaded Mounting Holes helps IT managers organize their equipment and provides fast, easy access to installed IT equipment. The SR4POST1224 is a simple solution for housing IT equipment in secure environments and other areas that don't require a lockable rack solution. This 45U rack features heavy-duty cold-rolled steel construction with a black powder-coated finish for durability. It supports stationary loads up to 1,000 pounds (453.6 kilograms). The SR4POST1224 comes with all the hardware required for assembly and has a self-squaring design with bolt-down provisions. For high-density applications, multiple units can be bolted together side by side.
The open design of the SR4POST1224 provides unobstructed airflow and easy access to equipment and cabling. It has threaded (12-24) mounting holes for easy installation of standard 19-inch rack equipment. The SR4POST1224 supports equipment depths from 22 to 36 inches. This rack also accommodates toolless button-hole mounting for vertical PDUs and cable managers.
The open design of the SR4POST1224 provides unobstructed airflow and easy access to equipment and cabling. It has threaded (12-24) mounting holes for easy installation of standard 19-inch rack equipment. The SR4POST1224 supports equipment depths from 22 to 36 inches. This rack also accommodates toolless button-hole mounting for vertical PDUs and cable managers.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 2245.4 mm |
| Package width | 167.6 mm |
| Package height | 111.8 mm |
| Package weight | 34 kg |
| Width | 515.6 mm |
| Depth | 1000.8 mm |
| Height | 2141.2 mm |
| Weight | 31.3 kg |
| Maximum weight capacity | 453.6 kg |
| Features | |
| Rack capacity | 45U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 453.6 kg |
| Product colour | Black |
| Certification | EIA-310-D, IEC 60297-3-100, DIN 41494, RoHS |
| Packaging data | |
| Package depth | 2245.4 mm |
| Package width | 167.6 mm |
| Package height | 111.8 mm |
| Package weight | 34 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 167.6 mm |
| Package height | 111.8 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332159837 |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |
| Rack capacity | 45U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | EIA-310-D, IEC 60297-3-100, DIN 41494, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 520.7 mm |
| Master (outer) case length | 2273.3 mm |
| Master (outer) case height | 495.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 325.7 kg |
| Products per master (outer) case | 9 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8517.79.0000 |