We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products MFR-1627GE rack cabinet 16U Freestanding rack Black
SKU
MFR-1627GE
- Cost-effective furniture rack
- Bolt-through casters (3”) and internal steel bracing for strength
- Designed for passive cooling; optional fan kit is available
- Optional flat screen mount holds most monitors up to 32”
- Includes 10-32 threaded adjustable front rail
- Locking Plexi Glas® front door is standard
- Ships fully assembled
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 113 kg |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 16U |
| SKU | MFR-1627GE |
| EAN | 0656747193415 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Engineered and rigorously tested to provide years of trouble-free service, these racks feature premium bolt-through casters and rigid construction for reliability. This cost-effective furniture rack includes advanced features for reliability. Ships fully assembled.
| Features | |
|---|---|
| Key lock | Yes |
| Frame type | Closed |
| Rack capacity | 16U |
| Castor wheels | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Material | Wood |
| Product colour | Black |
| Certification | Greenguard |
| Weight & dimensions | |
| Inner depth | 58.9 cm |
| Inner height | 71.5 cm |
| Width | 575 mm |
| Depth | 695 mm |
| Height | 862 mm |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 16U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Greenguard |
| Material | |
| Material | Wood |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
You may also be interested in
| Product |
Middle Atlantic Products MFR-1627GE ra...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 4-Post 25U Server Rack Ca...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 4-Post 25U Server Rack Ca...
Login for pricing
|
Popular
APC NetShelter 6U Low-Profile Wallmoun...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 4-Post 32U Server Rack Ca...
Login for pricing
|
Lanview RDL42U81BL rack cabinet 42U Bl...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MFR-1627GE
|
RK2536BKF
|
RK2537BKM
|
AR106VI
|
RK3236BKF
|
RDL42U81BL
|
| Manufacturer |
Middle Atlantic Products
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
APC
|
StarTech.com
|
Lanview
|
| Rack capacity |
16U
|
25U
|
25U
|
6U
|
32U
|
42U
|
| Type |
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|
Wall mounted rack
|
Freestanding rack
|
Freestanding rack
|





