Middle Atlantic Products DWR Series Pivoting Wall Rack - DWR-18-26PD
SKU
DWR-18-26PD
- 18RU and 26" Deep
- Robust welded steel construction, with Seismic certification when used with DWRSR-ZL latch
- Center section rear channel accommodates optional PDT and PD Slim PDUs to save space
Category: Rack Cabinets
| SKU | DWR-18-26PD |
|---|---|
| EAN | 0656747059001 |
|---|---|
| Size (imperial) | 66 cm (26") |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 18U |
| Cable management | Yes |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 113.4 kg |
| Material | Steel |
| Cooling type | Passive |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Inner depth | 61 cm |
| Inner height | 80 cm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 679 mm |
| Weight | 44.9 kg |
| Technical details | |
| Type | Wall mounted rack |