Middle Atlantic Products DWR-10-22PD rack cabinet 10U Wall mounted rack Black
SKU
DWR-10-22PD
- 10RU and 22" Deep
- Robust welded steel construction, with Seismic certification when used with DWRSR-ZL latch
- Optional minimum-clearance latch allows side-by-side or interior corner mounting to save room
- Center section swing is reversible, and can be both key-locked and padlocked
- Center section is keyed differently from optional front door for additional security
- Designed for active or passive cooling to support all systems
- Comes with a factory installed plexi door
Category: Rack Cabinets
| SKU | DWR-10-22PD |
|---|---|
| EAN | 0656747397998 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 55.9 cm (22") |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 10U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Rack rails | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 43.5 kg |
| Inner depth | 50.8 cm |
| Inner height | 44.5 cm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 559 mm |
| Height | 624 mm |
| Weight | 27 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 43.5 kg |
| Technical details | |
| Type | Wall mounted rack |