We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview RDLAK26U751BL rack cabinet 26U Freestanding rack Black
SKU
RDLAK26U751BL
- Acoustic insulation
- ventilation system with a maximum noise level of 29-30dB.
- damping rating of up to 50 decibels
- Cage nuts can be bought separate
Category: Rack Cabinets
| SKU | RDLAK26U751BL |
|---|---|
| EAN | 5420016870513 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Out of Stock |
Model: Logon RDLAK26U751BL
SoundProof Server Rack.With the 8mm smoked tempered glass model, you can easily see the accessory or device you have connected and add a different atmosphere to your office. Glasses used in soundproof cabinets are specially used to minimize sound leakage.The oval venting holes on the top and bottom of the cover at the back of the Soundproof cabinets allow air to flow out and keep the interior temperature at the lowest level thanks to the Soundproof special fan modules. Each accessory and device you install in the cabinet increases the heat inside.
The fan modules in the cabinet keep the air inside stable with the advantages of the ventilation holes and protect the devices.
Specifications:
Height Measurement: 26U
Dimension: W=750mm x D=1000mm x H=1404mm
8mm Glass door
Color: Black
Digital Themperature indicator
Free-Standing
Includes:
Acoustic insulation
Special silent fan: 6pcs
PDU: 1pcs
Lightning
Brush type organizer
Fixed Shelf: 1pcs
SoundProof Server Rack.With the 8mm smoked tempered glass model, you can easily see the accessory or device you have connected and add a different atmosphere to your office. Glasses used in soundproof cabinets are specially used to minimize sound leakage.The oval venting holes on the top and bottom of the cover at the back of the Soundproof cabinets allow air to flow out and keep the interior temperature at the lowest level thanks to the Soundproof special fan modules. Each accessory and device you install in the cabinet increases the heat inside.
The fan modules in the cabinet keep the air inside stable with the advantages of the ventilation holes and protect the devices.
Specifications:
Height Measurement: 26U
Dimension: W=750mm x D=1000mm x H=1404mm
8mm Glass door
Color: Black
Digital Themperature indicator
Free-Standing
Includes:
Acoustic insulation
Special silent fan: 6pcs
PDU: 1pcs
Lightning
Brush type organizer
Fixed Shelf: 1pcs
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Key lock | Yes |
| Frame type | Closed |
| Rack capacity | 26U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Castor wheels | Yes |
| Removable back door | Yes |
| Removable side panels | No |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Glass/Steel |
| Back door key lock | Yes |
| Front door key lock | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Material | Glass |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Rack rails | Yes |
| Preassembled | Yes |
| Soundproof | Yes |
| Cable entry point | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 1050 mm |
| Package width | 820 mm |
| Package height | 1550 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Width | 750 mm |
| Depth | 1000 mm |
| Height | 1404 mm |
| Weight | 35 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Packaging data | |
| Package depth | 1050 mm |
| Package width | 820 mm |
| Package height | 1550 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 820 mm |
| Package height | 1550 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Dimensions (WxDxH) | 750 x 1404 x 1000 mm |
| Cooling type | Active |
| Airflow | 510 m³/hr |
| Rack capacity | 26U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Glass |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 750 x 1404 x 1000 mm |
| Airflow | 510 m³/hr |