We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silverstone RMS06-22 Rack rail kit
SKU
SST-RMS06-22
Login for pricing
In Stock:
2 available
SPCC with zinc plating, 45 kg max, 570mm (W) x 45mm (H) x 24mm (D)
- Maximum loading for 99.2 pound class (45 kg)
- ■ Fit for 430mm wide chassis
Category: Rack Accessories
| SKU | SST-RMS06-22 |
|---|---|
| EAN | 4710007226933 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail kit |
| Rack capacity | 22U |
| Maximum weight capacity | 45000 kg |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | SPCC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 570 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Height | 45 mm |
| Depth | 24 mm |
| Maximum weight capacity | 45000 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail kit |
| Rack capacity | 22U |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
You may also be interested in
| Product |
New
Silverstone RMS06-22 Rack rail kit
Login for pricing
|
APC Horizontal Cable Organizer 2U w/pa...
Login for pricing
|
Bestseller
APC Horizontal Cable Organizer 1U
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 4U Black Steel Storage Dr...
Login for pricing
|
Recommended
APC NetShelter SX 600mm/750mm Stabiliz...
Login for pricing
|
Popular
APC Fixed Shelf 50lbs/22.7kg Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SST-RMS06-22
|
AR8428
|
AR8425A
|
4UDRAWER
|
AR7700
|
AR8105BLK
|
| Manufacturer |
Silverstone
|
APC
|
APC
|
StarTech.com
|
APC
|
APC
|
| Type |
Rack rail kit
|
Cable management panel
|
Cable management panel
|
Rack shelf
|
Rack plate
|
Rack shelf
|





