We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rackmount.IT RM-HP-T3 rack accessory Mounting bracket
SKU
RM-HP-T3
Category: Rack Accessories
Introducing the RM-HP-T3, your ultimate solution for seamlessly integrating your appliance into a 19" rack. This rack is custom-designed to perfectly accommodate the listed models, ensuring a snug and secure fit every time. With convenient front-facing connections, accessing your setup has never been easier.
Worried about accidental power loss? Fear not! The power supply is securely fixed to the rack, providing peace of mind and uninterrupted functionality. Assembling your setup is a breeze, taking less than 3 minutes from start to finish. Simply slide your device into the kit, secure it with the retainers, connect the included cables to the keystones, and fix the power supply to the rack – it's that simple! Experience seamless integration and effortless assembly with the RM-HP-T3 – your go-to solution for professional rack mounting.
Worried about accidental power loss? Fear not! The power supply is securely fixed to the rack, providing peace of mind and uninterrupted functionality. Assembling your setup is a breeze, taking less than 3 minutes from start to finish. Simply slide your device into the kit, secure it with the retainers, connect the included cables to the keystones, and fix the power supply to the rack – it's that simple! Experience seamless integration and effortless assembly with the RM-HP-T3 – your go-to solution for professional rack mounting.
| Features | |
|---|---|
| Type | Mounting bracket |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | ELITEDESK 8 MINI G1AEliteDesk 8 Mini G1a ELITEDESK 8 MINI G1IEliteDesk 8 Mini G1i ELITEDESK MINI 800EliteDesk Mini 800 G6 Desktop PC PRO MINI 260Pro Mini 260 G9 Desktop PC PRO MINI 400Pro Mini 400 Desktop PC [G6 .... G9] PRODESK 4 MINI G1IProDesk 4 Mini G1i |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Weight | 1.61 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 44 mm |
| Depth | 217 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Type | Mounting bracket |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | ELITEDESK 8 MINI G1AEliteDesk 8 Mini G1a ELITEDESK 8 MINI G1IEliteDesk 8 Mini G1i ELITEDESK MINI 800EliteDesk Mini 800 G6 Desktop PC PRO MINI 260Pro Mini 260 G9 Desktop PC PRO MINI 400Pro Mini 400 Desktop PC [G6 .... G9] PRODESK 4 MINI G1IProDesk 4 Mini G1i |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |