We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rackmount.IT AC-NUC-T1 rack accessory Mounting bracket
SKU
AC-NUC-T1
Category: Rack Accessories
The AC-NUC-T1 is a versatile extension plate designed to mount an additional NUC behind an existing Rackmount.IT rackmount kit. Compatible with most rackmount kits, the AC-NUC-T1 offers an efficient way to expand your setup without increasing your rack footprint.
Designed to fit behind most rackmount kits, including the RM-NUC-T1 and RM-NUC-T2 that allows you to install up to four NUC units within just 1.3U of rack space. It supports almost any NUC model via direct mounting or VESA compatibility, installs in minutes with no special tools, and enables highly space-efficient configurations.Compatible with every NUC that has VESA mounting or two aligned mounting points in the bottom.
Designed to fit behind most rackmount kits, including the RM-NUC-T1 and RM-NUC-T2 that allows you to install up to four NUC units within just 1.3U of rack space. It supports almost any NUC model via direct mounting or VESA compatibility, installs in minutes with no special tools, and enables highly space-efficient configurations.Compatible with every NUC that has VESA mounting or two aligned mounting points in the bottom.
| Features | |
|---|---|
| Certification | RoHS |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Weight | 278 g |
| Height | 6 mm |
| Depth | 253 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Colour | |
| Product colour | Black |