We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Vent Panel, 1 RU, Perforated, 25% Open Area
SKU
VTF1
- Vented panel with tight perforation to limit visibility
- Flanged steel construction
- Black powder coat finish
Category: Rack Accessories
| SKU | VTF1 |
|---|---|
| EAN | 0656747023774 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Perforated steel flanged panel, 25% open area, flat black powder coat
VTF Series fine perforated series panels limits viewing for aesthetics.
VTF Series fine perforated series panels limits viewing for aesthetics.
| Features | |
|---|---|
| Type | Vented blank panel |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Useful width | 44.1 cm |
| Width | 483 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 13 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Vented blank panel |
| Rack capacity | 1U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
You may also be interested in
| Product |
Middle Atlantic Products Vent Panel, 1...
Login for pricing
|
Popular
Microconnect CABLEMANA-3 rack accessory
Login for pricing
|
Microconnect CABLEMANA-4 rack accessory
Login for pricing
|
Recommended
Intellinet 19" Cantilever Shelf,...
Login for pricing
|
Hot Product
Intellinet 19" Cable Entry Panel,...
Login for pricing
|
Bestseller
LogiLink SF1C35B rack accessory Rack s...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VTF1
|
CABLEMANA-3
|
CABLEMANA-4
|
712491
|
712767
|
SF1C35B
|
| Manufacturer |
Middle Atlantic Products
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Intellinet
|
Intellinet
|
LogiLink
|
| Type |
Vented blank panel
|
Cable management tray
|
Cable management tray
|
Rack shelf
|
N/A
|
Rack shelf
|





