We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview RAB205WH rack accessory Blank panel
SKU
RAB205WH
- RAL7035
- Ventilation slots
- Screw mounted
Category: Rack Accessories
| SKU | RAB205WH |
|---|---|
| EAN | 5715063298909 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Blanking Panels with a vented design enables unobstructed airflow through your rack, to help ensure your equipment is running at an optimal temperature.
Without blanking panels, the hot exhaust air from the rear of the servers will recirculate through empty spaces in the server rack into the air intakes on the front of the servers which will significantly reduce the cooling efficiency of the system.
Blanking panels are the easiest and first step towards achieving your Power Usage Effectiveness (PUE) goals. Along with the increase in airflow efficiency, the blanking panels give your rack a seamless and professional appearance.
Without blanking panels, the hot exhaust air from the rear of the servers will recirculate through empty spaces in the server rack into the air intakes on the front of the servers which will significantly reduce the cooling efficiency of the system.
Blanking panels are the easiest and first step towards achieving your Power Usage Effectiveness (PUE) goals. Along with the increase in airflow efficiency, the blanking panels give your rack a seamless and professional appearance.
| Features | |
|---|---|
| Easy mounting | Yes |
| Compatible rack width | 19" |
| Preassembled | Yes |
| Type | Blank panel |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | White |
| Mounting hole shape | Oval |
| Housing material | Steel |
| Perforated | Yes |
| Number of attachment points | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 390 g |
| Width | 482 mm |
| Weight | 380 g |
| Height | 88 mm |
| Depth | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 390 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
| Type | Blank panel |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 2U |
| Dimensions (WxDxH) | 482 x 15 x 88 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Rack mounting | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 482 x 15 x 88 mm |
You may also be interested in
| Product |
Lanview RAB205WH rack accessory Blank...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Multi-Directional Vertica...
Login for pricing
|
Recommended
Microconnect CABLEMANA-3 rack accessory
Login for pricing
|
Hot Product
Intellinet 19" Cantilever Shelf,...
Login for pricing
|
Bestseller
Digitus Cable Management Panel with Br...
Login for pricing
|
New
Excel 100-606 rack accessory Blank panel
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAB205WH
|
CMHOOKMW
|
CABLEMANA-3
|
712491
|
DN-97663
|
100-606
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Intellinet
|
Digitus
|
EXCEL
|
| Type |
Blank panel
|
Cable ring
|
Cable management tray
|
Rack shelf
|
Cable management panel
|
Blank panel
|





