We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton SRCOLOKIT45U rack accessory Colocation kit
SKU
SRCOLOKIT45U
Login for pricing
In Stock:
0 available
SmartRack Colocation Kit for 45U Standard-Depth Rack Enclosures
- Allows 2 different users to occupy their own half of a 45U rack enclosure
- Each half has its own unique combination lock to prevent unauthorized access
- Includes divider panel, doors, roof panel and all necessary mounting hardware
- Compatible with Eaton’s 45U rack enclosures, including SR45UB
Category: Rack Accessories
| SKU | SRCOLOKIT45U |
|---|---|
| EAN | 0037332277008 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Converts a standard 45U rack enclosure into a dual-compartment colocation rack cabinet.
| Features | |
|---|---|
| Certification | EIA/ECA-310-E; RoHS |
| Type | Colocation kit |
| Compatibility | 45U Standard-Depth Rack Enclosures |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 1200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Colocation kit |
| Compatibility | 45U Standard-Depth Rack Enclosures |
| Colour | |
| Product colour | Black |