We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton SRCOLOKIT42UDP rack accessory Colocation kit
SKU
SRCOLOKIT42UDP
- Allows 2 different users to occupy their own half of a 42U deep rack enclosure
- Each half has its own unique combination lock to prevent unauthorized access
- 46 in. depth designed to accommodate servers and other larger equipment
- Includes divider panel, doors, roof panel and all necessary mounting hardware
- Compatible with Eaton’s 42U deep rack enclosures, including SR42UBDP
Category: Rack Accessories
| SKU | SRCOLOKIT42UDP |
|---|---|
| EAN | 0037332277015 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Converts a standard 42U deep rack enclosure into a dual-compartment colocation rack cabinet.
| Features | |
|---|---|
| Certification | EIA/ECA-310-E; RoHS |
| Type | Colocation kit |
| Compatibility | 42U Deep Rack Enclosures |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 1200 mm |
| Package height | 615 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1200 mm |
| Package height | 615 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Colocation kit |
| Compatibility | 42U Deep Rack Enclosures |
| Colour | |
| Product colour | Black |