We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAP-365-138U mounting kit Black Aluminium, Composite
SKU
RAP-365-138U
Login for pricing
In Stock:
0 available
Twist-Lock Triple Suction Cup Mount with Diamond Plate, black
- RAM® Twist-LockTM triple suction cup base is ideal for vehicle windshields and other nonporous surfaces
- Ideal mounting base for phones, tablets, cameras, and much more; diamond base features 2-hole AMPS pattern compatible with RAM® holders and docks
- Bundle features C size components; Twist-LockTM triple suction cup base, medium length arm, and diamond base
- Made of high-strength composite and powder-coated, marine-grade aluminum for durability and reliability in the most demanding environments
Category: Mounting Kits
| SKU | RAP-365-138U |
|---|---|
| EAN | 0793442029554 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM® Twist-Lock™ Triple Suction Cup Mount with Diamond Plate (RAP-365-138U) is a convenient way to mount any device to a flat, non-porous surface, like glass. This heavy-duty mounting solution features three powerful suction cups with twist-lock latches for secure, vibration-resistant attachment—ideal for windshields, windows, and other smooth surfaces. Easily connect any RAM® device holder, cradle, or dock, or directly mount your device using the standard 2-hole AMPS pattern for a customizable and reliable setup.
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 1.81 kg |
| Material | Aluminium, Composite |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 3.81 cm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 821 g |
| Width | 202 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |