We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-B-201-A-ALA1-KRU mounting kit Black Aluminium
SKU
RAM-B-201-A-ALA1-KRU
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-B-201-A-ALA1-KRU |
|---|---|
| EAN | 5706998758606 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM-B-201-A-ALA1-KRU, SHORT length double socket arm with retention knob, has a socket at both ends that accommodates 1" ball bases. The knob extension allows for easy adjustment of the mount and prevents over loosening of the knob. This socket technology allows for almost infinite adjustment and perfect viewing angles.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 2.54 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 136.07 g |
| Width | 61.5 mm |