We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ARCTIC TP-2 (APT2560) Performance Thermal Pad 120x20 mm, 0.5 mm
| SKU | ACTPD00012A |
|---|---|
| EAN | 4895213702140 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

Efficient thermal conductivity
The thermal pad, which is based on silicone and a special filler, far outperforms generic and performance-oriented pads.

Excellent price/performance ratio
In a test conducted by PC Games Hardware (11/2018), the pads‘ "excellent processability and reusability in every respect" were praised. Because of its fair pricing and good performance, our thermal pad was recommended as a "price-performance recommendation".

Bridging the gap
Thanks to its low rigidity and good compression properties, the thermal pad acts as a perfect gap filler and easily bridges uneven surfaces and air gaps.

Easy installation and safe handling
The ARCTIC Thermal Pads are non-adhesive and can therefore be placed precisely. The pad contains no metal particles, is electrically insulating and not capacitive. This makes handling them safe, since contact with electrical parts does not lead to damage.

Available in different strengths and sizes
Our thermal pads are available in 0.5 mm, 1.0 mm and 1.5 mm. Its slimness makes the 0.5 mm variant an excellent alternative to heat-conducting film. Depending on the thickness of the pads, they are available in different sizes.
High Performance Thermal Pad
The ARCTIC Thermal Pad provides an efficient thermal interface between heat sinks and electronic devices where uneven surface topography, air gaps and rough surface textures are present.
The silicon based material outperforms generic pads by far, is flexible and adaptive and thus works also at low pressure.
| Features | |
|---|---|
| Type | Thermal pad |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 0.5 mm |
| Package width | 112 mm |
| Package depth | 0.5 mm |
| Package height | 94 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 112 mm |
| Package depth | 0.5 mm |
| Package height | 94 mm |
| Package weight | 10 g |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |