We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zalman ZET5 Processor Fan 12 cm Black 1 pc(s)
SKU
ZET5 BLACK
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | ZET5 BLACK |
|---|---|
| EAN | 8800263650538 |
| Manufacturer | Zalman |
| Availability | Out of Stock |
Jet Engine-Inspired Cooling Design
Inspired by jet engines, the ZET5 showcases
Zalman's latest design and performance innovations
Clean and Modern Logo Design
Magnetic & Pogo Pin Mounting System
High-Efficiency Dual-Directional Cooling Fans
Powerful 120mm Annular Fan
Zalman AF120 annular fan is designed to prevent vortex and backflow at the end of the wings, which can improve efficiency and stability by suppressing vibration.
High-Performance Circular Heatsink
53 Heatsink Fins Deliver
Superior Cooling Efficiency
TDP 220W
Supports motherboard ARGB control for vibrant LED Sync
RDTH(Reverse Direct Touch Heatpipe)
Zalman’s RDTH technology is applied to minimize thermal resistance and maximize cooling performance
DTH(Direct Touch Heatpipe)
Direct heat transfers to heatpipes maximize cooling performance and minimize heat resistance
RDTH(Reverse Direct Touch Heatpipe)
RDTH allows larger dissipation area of heatpipes and minimize heat resistance
Direct Solder Bonding for Maximum Efficiency
Direct soldering between the heatpipes and heatsink allows for ultra-precise contact, significantly enhancing heat transfer efficiency.
Excellent thermal conductive thermal compound ZM-STC10
Zalman ZET5 comes with ZM-STC10.
STC10 provides ideal heat transfer to keep PC cool and ready for heavy loads. It provides excellent thermal conductivity by filling the space between the cooler base and CPU.
Inspired by jet engines, the ZET5 showcases
Zalman's latest design and performance innovations
Clean and Modern Logo Design
Magnetic & Pogo Pin Mounting System
High-Efficiency Dual-Directional Cooling Fans
Powerful 120mm Annular Fan
Zalman AF120 annular fan is designed to prevent vortex and backflow at the end of the wings, which can improve efficiency and stability by suppressing vibration.
High-Performance Circular Heatsink
53 Heatsink Fins Deliver
Superior Cooling Efficiency
TDP 220W
Supports motherboard ARGB control for vibrant LED Sync
RDTH(Reverse Direct Touch Heatpipe)
Zalman’s RDTH technology is applied to minimize thermal resistance and maximize cooling performance
DTH(Direct Touch Heatpipe)
Direct heat transfers to heatpipes maximize cooling performance and minimize heat resistance
RDTH(Reverse Direct Touch Heatpipe)
RDTH allows larger dissipation area of heatpipes and minimize heat resistance
Direct Solder Bonding for Maximum Efficiency
Direct soldering between the heatpipes and heatsink allows for ultra-precise contact, significantly enhancing heat transfer efficiency.
Excellent thermal conductive thermal compound ZM-STC10
Zalman ZET5 comes with ZM-STC10.
STC10 provides ideal heat transfer to keep PC cool and ready for heavy loads. It provides excellent thermal conductivity by filling the space between the cooler base and CPU.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 600 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Bearing type | Hydro Dynamic Bearing (HDB) |
| Thermal Design Power (TDP) | 220 W |
| Noise level (high speed) | 30.4 dB |
| Number of heat pipes | 5 |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 150 °C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200 (Socket H5), Socket AM4, Socket AM5, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H) |
| Maximum airflow | 44.48 cfm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 5 |
| Material | Copper, Aluminium, Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 220 W |
| Noise level (high speed) | 30.4 dB |
| Number of heat pipes | 5 |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200 (Socket H5), Socket AM4, Socket AM5, LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H) |
| Maximum airflow | 44.48 cfm |
| Material | Copper, Aluminium, Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Rated voltage | 12 V |
| Thermal Design Power (TDP) | 220 W |
| Rated current | 0.28 A |
| Fan power consumption | 3.36 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 150 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 117 mm |
| Height | 158 mm |
| Weight | 970 g |