We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zalman CNPS9X ECO DS computer cooling system Processor Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
SKU
CNPS9X ECO DS
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | CNPS9X ECO DS |
|---|---|
| EAN | 8800263650705 |
| Manufacturer | Zalman |
| Availability | Out of Stock |
Powerful airflow with PWM Black fan
The CNPS9X ECO DS fan cooler delivers 571 CFM ±10% airflow It provides 241 mmH₂O ±10% static pressure and operates quietly at 314 dB(A) ±10% PWM automatic fan control ensures optimal cooling performance
DTH(Direct Touch Heatpipe)
Zalman’s DTH technology is applied to minimize thermal resistance and maximize cooling performance
CNPS9X ECO DS effectively dissipates CPU heat with four high quality heatpipes and optimally designed heat sink (Supports up to 190W TDP)
Anti-vibration Rubber Damper
Rubber dampers absorb vibration noise during operation
Black Coated Copper Heatpipes
Black coating adds aesthetic to CNPS9X ECO DS and improves the thermal conductivity and rust resistance
PWM Control for Automatic Speed Control
CNPS9X ECO DS fan features automatic fan speed control to achieve the optimal balance between
cooling performance and noise
The CNPS9X ECO DS fan cooler delivers 571 CFM ±10% airflow It provides 241 mmH₂O ±10% static pressure and operates quietly at 314 dB(A) ±10% PWM automatic fan control ensures optimal cooling performance
DTH(Direct Touch Heatpipe)
Zalman’s DTH technology is applied to minimize thermal resistance and maximize cooling performance
CNPS9X ECO DS effectively dissipates CPU heat with four high quality heatpipes and optimally designed heat sink (Supports up to 190W TDP)
Anti-vibration Rubber Damper
Rubber dampers absorb vibration noise during operation
Black Coated Copper Heatpipes
Black coating adds aesthetic to CNPS9X ECO DS and improves the thermal conductivity and rust resistance
PWM Control for Automatic Speed Control
CNPS9X ECO DS fan features automatic fan speed control to achieve the optimal balance between
cooling performance and noise
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Hydraulic |
| Noise level (high speed) | 31.4 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 57.1 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 2100 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium, Copper |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 31.4 dB |
| Number of heat pipes | 4 |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 57.1 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium, Copper |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.13 A |
| Power consumption (typical) | 156 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Weight | 498 g |