We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zalman CNPS4X BLACK V2 computer cooling system Processor Fan 9.2 cm 1 pc(s)
SKU
CNPS4X BLACK V2
Login for pricing
In Stock:
0 available
38.96 CFM, 800 - 2000 RPM, 29 dB, Intel: LGA 1851/1700, AMD: AM5/AM4
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | CNPS4X BLACK V2 |
|---|---|
| EAN | 8800263650477 |
| Manufacturer | Zalman |
| Availability | Out of Stock |
Optimized for powerful cooling performance
Three high-performance heatpipes featuring ZALMAN's unique technology transfer the heat quickly from the CPU to the heat sink and a 92mm fan with up to 2,000 RPM and PWM function that automatically detects changes in processor temperature provides a quieter environment than any other product.
Aluminum heat sink designed for precise and efficient airflow
CNPS 4X Black comes with a high quality aluminum heat sink is designed to precisely maximize the air flow and to transfer heat quickly with it's optimally organized space.
Electrophoretic coating Process
Uniform thickness Reduced defects High stability
Special black coating provides optimal heat transfer with electrophoresis.
Maximizing heat transfer through DTH(Direct Touch Heatpipe) technology
Three precisely crafted copper heatpipes firmly contact the CPU are absorbing heat evenly and dissipating quickly.
92mm high-performance fan with PWM function
Applied 92mm high-performance fan achieves maximum cooling performance with ultra-quiet noise and supports PWM function that automatically adjusts fan speed based on CPU temperature.
Variety of PC case compatibility provide great install experience
CNPS 4X Black V2 is designed with the optimal height of 135mm to be hassle-free during installation even in the narrow PC case.
Three high-performance heatpipes featuring ZALMAN's unique technology transfer the heat quickly from the CPU to the heat sink and a 92mm fan with up to 2,000 RPM and PWM function that automatically detects changes in processor temperature provides a quieter environment than any other product.
Aluminum heat sink designed for precise and efficient airflow
CNPS 4X Black comes with a high quality aluminum heat sink is designed to precisely maximize the air flow and to transfer heat quickly with it's optimally organized space.
Electrophoretic coating Process
Uniform thickness Reduced defects High stability
Special black coating provides optimal heat transfer with electrophoresis.
Maximizing heat transfer through DTH(Direct Touch Heatpipe) technology
Three precisely crafted copper heatpipes firmly contact the CPU are absorbing heat evenly and dissipating quickly.
92mm high-performance fan with PWM function
Applied 92mm high-performance fan achieves maximum cooling performance with ultra-quiet noise and supports PWM function that automatically adjusts fan speed based on CPU temperature.
Variety of PC case compatibility provide great install experience
CNPS 4X Black V2 is designed with the optimal height of 135mm to be hassle-free during installation even in the narrow PC case.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 800 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Bearing type | Hydro Dynamic Bearing (HDB) |
| Noise level (high speed) | 29 dB |
| Number of heat pipes | 3 |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 44 cfm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 3 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium, Copper |
| Product colour | Black |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 29 dB |
| Number of heat pipes | 3 |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 44 cfm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium, Copper |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Rated voltage | 12 V |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 92 x 92 x 25 mm |
| Width | 95 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 420 g |
| Packaging content | |
| Thermal grease | Yes |
| Other features | |
| Thermal grease | Yes |