We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xilence XPF92.R computer cooling system Universal Fan 9.2 cm Black, Red
SKU
XPF92.R
Login for pricing
In Stock:
0 available
92 x 92 x 25mm, 3 pin + 4 pin Molex, 17.8 db, 1.500 RPM ± 10%, 27.45 CFM
Category: Computer Cooling Systems
| Suitable for | Universal |
|---|---|
| Type | Fan |
| SKU | XPF92.R |
| Manufacturer | Xilence |
| Availability | Out of Stock |
The Xilence Performance C Series excels with an extraordinary price-performance ratio and a very good proficiency combined with a low noise developement. The black and red case fans, all equipped with a hydro bearing are available in 3 different sizes.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Universal |
| Pulse-width modulation (PWM) support | No |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Bearing type | Fluid bearing |
| Noise level (high speed) | 17.8 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Maximum airflow | 27.45 cfm |
| Design | |
| Product colour | Black, Red |
| Technical details | |
|---|---|
| Noise level (high speed) | 17.8 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Maximum airflow | 27.45 cfm |
| Colour | |
| Product colour | Black, Red |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |