We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xilence XF065 Computer case Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
SKU
XPF120R.ARGB
- Inverted rotor blades that allow the air to flow quietly in the opposite direction
- Available in elegant black and timeless white
- Automatic fan speed adjustment via PWM for optimum cooling
- Individually addressable lighting effects with synchronization option
- Durable hydro bearings for quiet and reliable operation
- Quiet noise level even at higher performance
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | XPF120R.ARGB |
|---|---|
| Manufacturer | Xilence |
| Availability | Out of Stock |
The reverse fans offer powerful cooling in an unusual design and ensure that the air flows quietly in the opposite direction.
The modern design and filigree lines not only ensure a striking look, but also optimize air circulation.
Available in black and white, the 120 mm fans are the perfect match for any gaming setup.
With PWM control, the case fans can be easily regulated individually and remain quiet even during intensive use.
The addressable ARGB lighting enables individual lighting effects and seamless synchronization with common controllers.
Hydro bearings ensure a long service life and virtually silent operation. The Reverse Fans combine efficiency, style and reliability.
The Reverse Fans can be combined well with the Xilence Gleam PC case.
The modern design and filigree lines not only ensure a striking look, but also optimize air circulation.
Available in black and white, the 120 mm fans are the perfect match for any gaming setup.
With PWM control, the case fans can be easily regulated individually and remain quiet even during intensive use.
The addressable ARGB lighting enables individual lighting effects and seamless synchronization with common controllers.
Hydro bearings ensure a long service life and virtually silent operation. The Reverse Fans combine efficiency, style and reliability.
The Reverse Fans can be combined well with the Xilence Gleam PC case.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Rotational speed (min) | 600 RPM |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Bearing type | Hydrodynamic bearing |
| Noise level (low speed) | 18 dB |
| Noise level (high speed) | 29 dB |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 70 cfm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 18 dB |
| Noise level (high speed) | 29 dB |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 70 cfm |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan weight | 130 g |
| Cable length | 0.4 m |