CL-W470-PL12SW-A
Login for pricing
In Stock:
0 available
Intel LGA 2066/2011-3/2011/1851/1700/1366/1200/1156/1155/1151/1150 AMD AM5/AM4, 800~2500 / 500~2500 RPM, 85.29 CFM, 3.86 mm
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | CL-W470-PL12SW-A |
|---|---|
| EAN | 4711658545930 |
| Manufacturer | Thermaltake |
| Availability | Out of Stock |
Detachable Design Meets Infinity Mirror Effects
Elevate ARGB Fan Performance to the Next Level
TH240-S V3 ARGB Sync AIO Liquid Cooler has a powerful 240mm PWM fan module, a single-frame unit combining two 120 mm fans. Each fan provides an airflow of 85.29 CFM with 3.86 mm-H2O static pressure while maintaining a noise level of 37.8 dB-A, offering exceptional cooling performance for your system.
Enhanced Radiator with a Compact Design
The TH-S V3 ARGB Sync AIO Liquid Cooler series has a 27mm slim radiator with a thickened 20mm copper chamber, ensuring the same easy installation but with even better cooling performance.
Powerful Cooling with Advanced Pump
Spectacular Lighting Effects
Light up your system with stunning lighting effects through 5V motherboard sync software, providing great coverage of 16.8 million colors. The TH-S V3 ARGB Sync series supports ASUS, MSI, GIGABYTE, BIOSTAR, and ASROCK sync software. Immerse your build in vibrant illumination.
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
Spectacular Lighting Effects
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Noise level (high speed) | 37.8 dB |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 85.29 cfm |
| Maximum air pressure | 3.86 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan noise level (max) | 37.8 dB |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2500 RPM |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 1500 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Tube material | Rubber |
| Radiator material | Aluminum |
| Water block material | Copper |
| LED connector type | 4-pin |
| Technical details | |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Fan diameter | 12 cm |
| Material | Aluminium |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Power | |
| Rated voltage | 5 V |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.35 A |
| Pump voltage | 12/5 V |
| Pump current | 380 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.6 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 360 x 120 x 25 mm |