We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silverstone SST-XED120S-WS computer cooling system Processor Heatsink/Radiator 12 cm Silver 1 pc(s)
SKU
SST-XED120S-WS
Login for pricing
In Stock:
0 available
LGA4677/4710, SP5/SP6/sTR5/SP3/TR4/sWRX8/sWRX9, 500~3000 RPM, 44.9 dBA
- Designed for optimal cooling in server-grade motherboards with dual CPU sockets
- Enhanced heat dissipation with front-to-back-directional airflow air duct for effective CPU and VRM cooling
- Complies with 4U rackmount chassis standards, with a height of 145mm
- Features 8 Ø6mm heat pipes and aluminum fins for superior cooling
- Includes a 120mm x 30mm PWM dual ball bearing fan
- Metal fan mounting bracket ensures stability and quiet operation
- Compatible with Intel LGA4677/4710 and AMD Socket SP5/SP6/sTR5/SP3/TR4/sWRX8/sWRX9
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | SST-XED120S-WS |
|---|---|
| EAN | 4710679818207 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | Out of Stock |
4U Form Factor Industrial-Grade CPU Cooler with TDP 450W for Intel & AMD Server-Grade Sockets
Workstation Socket-Orientated Design
The XED120-WS is compatible with a wide range of workstation sockets, including Intel’s LGA4677 and LGA4710, as well as AMD’s SP5, SP6, sTR5, SP3, TR4, sWRX8, and sWRX9.
Exceptional Heat Transfer Performance
The XED120-WS features 8 Ø6mm copper heat pipes in a dual-heatsink design, optimizing heat transfer efficiency. Engineered to manage the relentless operational demands and constant heat output of high-performance server CPUs, it ensures superior thermal management for sustained performance.
Compact, Interference-Free Design
The heatsinks are engineered in a 120mm form factor with a 145mm height, making the XED120-WS ideal for 4U rackmount cases. This design ensures a universal, interference-free installation, even with two units on dual-socket motherboards
Ultimate Cooling Efficiency
The heatsink is paired with a 30mm thick, 120mm PWM fan featuring high airflow and static pressure; entrusted with a dual ball bearing to deliver ultimate cooling efficiency and exceptional durability, heat-intensive environments. The fan's airflow path is perfectly aligned with the chassis’ airflow, aiding in the dissipation of heat from high-temperature VRMs
Workstation Socket-Orientated Design
The XED120-WS is compatible with a wide range of workstation sockets, including Intel’s LGA4677 and LGA4710, as well as AMD’s SP5, SP6, sTR5, SP3, TR4, sWRX8, and sWRX9.
Exceptional Heat Transfer Performance
The XED120-WS features 8 Ø6mm copper heat pipes in a dual-heatsink design, optimizing heat transfer efficiency. Engineered to manage the relentless operational demands and constant heat output of high-performance server CPUs, it ensures superior thermal management for sustained performance.
Compact, Interference-Free Design
The heatsinks are engineered in a 120mm form factor with a 145mm height, making the XED120-WS ideal for 4U rackmount cases. This design ensures a universal, interference-free installation, even with two units on dual-socket motherboards
Ultimate Cooling Efficiency
The heatsink is paired with a 30mm thick, 120mm PWM fan featuring high airflow and static pressure; entrusted with a dual ball bearing to deliver ultimate cooling efficiency and exceptional durability, heat-intensive environments. The fan's airflow path is perfectly aligned with the chassis’ airflow, aiding in the dissipation of heat from high-temperature VRMs
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 3000 RPM |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Dual ball bearing |
| Thermal Design Power (TDP) | 450 W |
| Noise level (high speed) | 44.9 dB |
| Number of heat pipes | 8 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 4677 (Socket E), LGA 4710 (Socket E2), Socket SP5, SP6, Socket TR5, Socket SP3, Socket TR4, Socket sWRX8, sWRX9 |
| Maximum airflow | 102 cfm |
| Maximum air pressure | 8.24 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan noise level (max) | 44.9 dB |
| Fan static pressure | 8.24 mmH2O |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 70000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of heat pipes | 8 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Copper |
| Product colour | Silver |
| Radiator material | Aluminum |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 450 W |
| Noise level (high speed) | 44.9 dB |
| Number of heat pipes | 8 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 4677 (Socket E), LGA 4710 (Socket E2), Socket SP5, SP6, Socket TR5, Socket SP3, Socket TR4, Socket sWRX8, sWRX9 |
| Maximum airflow | 102 cfm |
| Maximum air pressure | 8.24 mmH2O |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Copper |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Rated voltage | 12 V |
| Thermal Design Power (TDP) | 450 W |
| Rated current | 0.35 A |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 30 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 1.15 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Package type | Box |